Konsekwencje stereotypów płciowych

Irena Kamińska – Regionalna Pełnomocniczka
Kongresu Kobiet we Wrocławiu:

SPRAWOZDANIE ZE SZKOLENIA ANTYDYSKRYMINACYJNEGO 
WE WROCŁAWIU:

„Konsekwencje stereotypów płciowych”.

W dniu 23-09-2015 przeprowadziłam szkolenie antydyskryminacyjne „Bez tabu” wg prezentacji Joanny Piotrowskiej z Feminoteki pt. „Konsekwencje stereotypów płciowych”.

Odbyło się ono w sali konferencyjnej Sektora 3 we Wrocławiu, ul. Legnicka 65 w godzinach od 12.00 do 16.00.

Część osób po raz pierwszy poznała feministyczny punkt widzenia na sprawy, z którymi borykała się w swoim życiu, jak przemoc w domu czy w pracy.
Przy prezentacji posługiwałam się anegdotami, które łatwiej zapadają w pamięć.
Wyjaśniając, jak działa stereotyp, opowiedziałam o niedźwiedziu w klatce, który nawet po jej usunięciu, krąży nadal w kółko, a także zagadkę o czarnym mężczyźnie na czarnej szosie, którego nie potracił pędzący z naprzeciwka czarny samochód bez świateł. Dlaczego? Odpowiedź na końcu sprawozdania.
Dużo kontrowersji wzbudził punkt widzenia na postawę nastolatek. Czy większość z nich nieświadomie, pod wpływem medialnej i religijnej narracji powraca do tradycyjnego wzorca, wg którego kobieta tyle jest warta, ile te spodnie w szafie (jak twierdziła babka Jerzego Stuhra) i w związku z tym uczestniczą od najmłodszych lat w rywalizacji na urodę oraz seksapil, aby zdobyć najlepszego męża? Czy też całkowicie został przełamany ten schemat i młode kobiety w większości chcą być szefowymi, biznesmenkami i naukowczyniami, które porzucają „wartości rodzinne” dla kariery i niezależności?
Druga sprawa, która podzieliła słuchaczy, dotyczyła prowokacyjnego ubierania się i zachowania kobiet, które zostały zgwałcone. Okazało się, że przerzucanie odpowiedzialności na kobiety to bardzo silny stereotyp. Musiałam posłużyć się postacią kobiety w burce i wyjaśniać, że gwałt jest relacją władzy, a nie nieopanowanej seksualności.
Przywołałam opowieść doświadczonej trenerki antydyskryminacyjnej o tym, jak trudno pokonać stereotyp, nawet uświadomiony, gdy podczas szkolenia grupy Romów nie rozstawała się z torebką, pomimo, że wiedziała, że Romowie nie kradną więcej niż Polacy.
Jestem przekonana, że to szkolenie dało dużo do myślenia uczestniczkom i uczestnikowi.
Wszyscy zostali do końca i chcieli dalej dyskutować. Dziękuję wszystkim obecnym za udział w szkoleniu. Był dzień.